Pages Navigation Menu

Umelecké výtvory študentov ohúrili všetkých

Učenie sa literatúry zábavnou formou môže vyzerať i tak, že sa partia študentov vyberie na najbližší kopec a natočí tam amatérske video, v ktorom stvárni slovenskú klasiku z pier spisovateľov, akými boli napríklad Jozef Cíger Hronský, Samo Chalúpka, Jozef Gregor Tajovský, Svetozár Hurban Vajanský alebo Ján Botto či iní.

Prezentácia ročníkových prác študentov Evanjelického bilingválneho gymnázia v Martine (ďalej EGMT) predstavila mnoho talentovaných mladých ľudí, pre ktorých nie je slovenská literatúra, ani premyslená umelecké tvorba cudzím pojmom.

_IMG_1610

V rámci svojej prezentácie rodičom a priateľom školy študenti oboch gymnaziálnych tried predviedli triedne kroniky. Hrubé knihy, ktoré obsahujú vlastnoručne napísané texty o školských podujatiach, kopec obrázkov a fotiek a, bez pochýb, aj výrazný štýl študentov – autorov kroník. Farebné a pútavé kroniky nenechajú čitateľa na pochybách – na Evanjelickom bilingválnom gymnáziu v Martine sa začínajú písať dejiny!

_IMG_1597

Postrehy žiakov o aktivitách školy a o zaujímavých skúsenostiach, ktoré študenti počas vzdelávania zažívajú spoluvytvárali aj obsah rôznych regionálnych novín. Do slovenských médií sa tak vďaka študentom EGMT dostali rozhovory s hercom Slovenského komorného divadla v Martine Marekom Geišbergom či hercom a pesničkárom Danom Heribanom, ktorého možno vidieť v podzemí divadla GUnaGU ale aj v muzikáli na Novej scéne, v Martine alebo v Bratislave. Ohlas medzi študentami a rodičmi mal aj článok s rozhovorom gymnazistky so slovenským rímskokatolíckym kňazom Mariánom Kuffom, ktorý sa venuje ľuďom na okraji spoločnosti – čitateľom môže byť Marián Kuffa známy z filmového dokumentu s názvom „Všetky moje deti“, ktorý predstavuje prácu s Rómami v rómskej komunite.

_IMG_1592

V rámci Prezentácie ročníkových prác študenti EGMT predstavili bohatú studnicu vlastnej tvorivosti aj v príbehoch na jedno písmeno. Tvorba takýchto „mini-diel“ si totiž skutočne žiada veľkú slovnú zásobu, ale aj zmysel pre dejovosť, kompozíciu a detail. Zaujímavým spestrením kreatívneho popoludnia bolo i vystúpenie školského gymnaziálneho spevokolu.

Pohrebu prastarej pani Paprikovej predchádzalo priam psie počasie. Pár pozostalých postávalo pri plote. Popritom predvádzali perfektne precítený plač. Pani Papriková, pravnúča pani Paprikovej, predniesla príhovor: “Pani Petra príliš pracovala, pričom práve práca pôsobila pretrvávajúce problémy Petrinej poškodenej panve. Preto problémom podľahla. Prečo plačete? Petra patrí Pánovi.” “Pánovi? Pche!” precedil Petrin priateľ pracujúci pre PENTU. “Pravnúča potrebuje prachy, primitívne patetické!” prehlásil policajt. Policajt popadol pravnučku. “Prosím, pôjdeme!” prikázal, potom použil putá. Pozostalí pokrikovali. “Pekná potvora!” “Podvodníčka!” “Poctivo potrestaná!” “Popraviť!” Pomaly prestalo pršať. Poprava prebehla podľa práv. Právnik podpísal pakt, potom pošiel. Pozostalí popíjali. “Pekná poprava!”

Dominika Trofimenková, 1.AG

Študenti Evanjelického bilingválneho gymnázia sa nápadu o zorganizovanie Prezentácie ročníkových prác potešili. Zhostili sa ho dokonca sovšetkou parádou ☺. Výsledkom premysleného scenára, výborných kulís a kostýmov, rovnako ako prvotriednej réžie boli dokonca dve filmové spracovania slovenských literárnych klasík – pod Sklabinským hradom sa natáčalo Chalúpkovo Mor Ho a v Múzeu slovenskej dediny zase známa poviedka Maco Mlieč, ktorá sa do slovenského literárneho fondu dostala vďaka tvorbe realistu Jozefa G. Tajovského.

Na záver bohatého programu sa študenti poďakovali a rozlúčili s americkým lektorom Mattom Haffarom, ktorý ich počas uplynulého školského roku učil angličtinu. Anglicky hovoriaci lektor Matt si prezentáciu študentov doslova vychutnával. „Veď kedy najbližšie budem mať šancu nakuknúť opäť do slovenčiny?“, dodal s úsmevom sympatický lektor.

_Lektor Matt, foto na záver

Hedviga Tkáčová

468 ad