Pages Navigation Menu

Lutherova ruža z kvetín v školskej záhrade

Autorstvo pripísané šikovným žiakom 6.B

V rámci projektu “500 škôl oslavuje 500 rokov reformácie” vysadili žiaci 6.B Lutherovu ružu priamo v školskej záhrade. 🙂 Kvetinová nádhera púta pozornosť okoloidúcich domácich aj hostí – veríme, že tento farebný symbol z kvetín je krásnym odkazom o živote viery našich žiakov a študentov. Sme vôňou Kristovou! (2 Kor 2,15)

LR-1

Lutherov erb známejší pod názvom Lutherova ruža je oficiálnym symbolom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Každá časť erbu má svoj symbolický význam. Aký zmysel teda vyjadruje tento symbol? Na túto otázku nám dáva odpoveď samotný Martin Luther. Vo svojom liste Lazarovi Spenlerovi do Norinbergu píše:

„Najprv je to čierny kríž v srdci, ktorý má svoju prirodzenú farbu. Kríž nás má stále upomínať, že viera v Ukrižovaného nás robí blahoslavenými. Lebo keď sa verí zo srdca, tak je to spravodlivé. Takéto srdce stojí uprostred bielej ruže, lebo biela je farbou anjelov. Táto ruža stojí v nebomodrom poli, pretože taká radosť v duchu a vo viere je počiatkom budúcej nebeskej radosti. V tomto poli je zlatý prsteň, pretože taká blaženosť v nebi trvá večne a neobsahuje ju nijaká zem a je vzácna nad všetky radosti a ako zlato je najdrahší a najvzácnejší kov…“

LR-2

LR-3

Symbolika je bohatá. Skúsme si symbol našej cirkvi, rovnako ako jeho význam zopakovať:

  • Čierny kríž v červenom srdci je v centre života kresťana. Predstavuje vieru v Ukrižovaného. Táto viera je prameňom skutočného šťastia a zmyslu života.
  • Biela ruža symbolizuje Boží pokoj, radosť a útechu, ktoré dostáva kresťan skrze vieru.
  • Modrá plocha znamená nebo, symbolizuje počiatok nebeskej radosti, ktorú má už teraz veriaci v Pánovi Ježišovi.
  • Latinský nápis vivit (na obrázku nevidno) na modrej ploche pri lupeňoch ruže znamená „žije“. Odkazuje na Vzkrieseného, ktorý zomrel za naše hriechy, ale ožil a žije. Pripomína kresťanom, že veria v živého Pána.
  • Zlatý kruh po obvode nemá začiatok ani koniec. Symbolizuje nekonečnosť nebeského šťastia, ktoré prevyšuje všetky radosti a majetky pozemského života a sveta.
468 ad