Pages Navigation Menu

Výťažok zo zbierky pre zahraničných Slovákov

Štvordňová cesta do Báčskeho Petrovca (Vojvodina) predstavovala vyvrcholenie Veľkonočného sociálneho projektu Evanjelickej spojenej školy v Martine. Pre zahraničných Slovákov žiaci našej školy vyzbierali 550 eur, z ktorého bol pre školu zakúpený potrebný dataprojektor.

03-BP

Projekt s názvom „Zemou inde predsa spolu“ je na Evanjelickej spojenej škole v Martine (ďalej ESŠ) dobre známy ako ZIPS. Škola aj prostredníctvom neho svojich žiakov a študentov vedie k osobnostnému rastu a k participácii žiakov na živote iných. V rámci Veľkonočného sociálneho projektu sme tento školský rok pomáhali Slovákom žijúcim vo Vojvodine, samostatnom kraji na severe Srbska, kde v súčasnosti žijú  necelé 3 percentá Slovákov.

Vyvrcholením školského sociálneho projektu bola návšteva partnerskej základnej školy Jána Čajaka v Báčskom Petrovci počas osláv Dňa Petrovca a 270. výročia príchodu Slovákov na Dolnú zem. Na takmer 600 kilometrov dlhú cestu na juh boli vyslané tri študentky Evanjelického gymnázia v doprovode pedagóga. „Z celej cesty nepršalo asi 15 minút, musel to byť teda riadny mrak, zakrývajúci celú strednú Európu“, popísal zážitky z cesty pedagóg Tomáš Gulán.

01-BP

Študentky s pedagógom reprezentovali školu na výbornú. Krátko po ubytovaní sa stretli s pánom riaditeľom partnerskej školy, ktorý martinskej delegácii predstavil základnú školu  a slovenské gymnázium v B. Petrovci (v oboch prebieha vyučovanie slovenského jazyka, pozn). Študenti poskytli rozhovor aj v miestnom slovenskom rádiu, zažili obľúbené Petrovské slávnosti a ďalšie mládežnícke akcie v ostatných častiach mesta. Slovenská výprava mala možnosť vidieť aj Spolok slovenských žien a ochutnať tradičnú svadobnú kapustu či skvelé domáce petrovské klobásy.

04-BP

Pre miestnych konfirmandov mali Martinčania pripravený atraktívny animátorský program. Konfirmandi sa dali nahovoriť dokonca aj na spoločný spev, súťaže či tanec, známy ako ´cup song´ (cup song využíva plastové poháriky na udržanie rytmu piesne, pozn.). V sobotu doobeda čakala študentov ESŠ prezentácia kultúrno-umeleckého programu o histórii Slovákov v Petrovci. „Krásny program bol popretkávaný vstupmi detí, miestneho evanjelického spevokolu a ďalších umelcov a aktivistov usilujúcich sa o zachovanie Slovenskej národnosti a identity,“ popisuje nové zážitky učiteľ T. Gulán.

02-BP

Martinčania odovzdali partnerom z Báčskeho Petrovca finančný dar vo výške 550 Eur, ktorý je výsledkom rôznorodých aktivít žiakov v rámci Veľkonočného sociálneho projektu ESŠ v Martine. Veľmi nás však teší, že sociálny projekt, rovnako ako vzájomná spolupráca našej školu a základnej školy so slovenským gymnáziom v Báčskom Petrovci nekončí. Práve naopak, šiesti študenti – víťazi jednotlivých kôl Biblickej olympiády – budú mať možnosť navštíviť Martin a zúčastniť sa na letnom gymnaziálnom tábore, ktorý naša škola každoročne pripravuje pre svojich budúcich gymnazistov.

05-BP

Dodajme, že v sociálnom projekte žiaci ESŠ pokračujú v niekoľkoročnej tradícii školy, zameranej na sociálnu pomoc iným prostredníctvom sociálnych aktivít. Ich výťažok bol uplynulé roky určený napríklad deťom na Ukrajine, utečencom zo Somálska, deťom a mládeži v Ugande, týraným matkám a deťom na Slovensku alebo na podporu výstavby inštitútu vzdelávania v Afganistane. Slováci z Vojvodiny sú potomkami prevažne evanjelických vysťahovalcov z 18. storočia. Dodnes však majú vlastné slovenské školy, slovenské bohoslužby, tradičné slovenské jedlá, kultúru a kroje či dokonca kultúrne ustanovizne (vo Vojvodine napr. Slovenský národný dom). Aj to bol napokon dôvod pre nadviazanie spolupráce medzi ESŠ a Slovákmi z Vojvodiny. Ana Kišová, slovenská učiteľka vo Vojvodine vyjadrila z tohto nápadu svoju radosť, ďalej hovoriac o potrebe „hľadania nových spôsobov, ako by mohli byť zahraniční Slováci povzbudení k svojej národnosti a vytrvalí vo svojich tradíciách.” Rovnako aj martinský pedagóg T. Gulán verí, že „školský sociálny projekt bude aj  naďalej budovať mosty, otvárať oči a dávať príležitosti na plnohodnotnejšie vzdelanie.“

Hedwiga Tkáčová <><
FOTO: Tomáš Gulán

468 ad